Een bestuursorgaan mag een subsidieaanvraag niet te snel afwijzen vanwege een eenvoudig herstelbaar gebrek. Dat geldt zeker wanneer de aanvraag inhoudelijk al in behandeling is genomen en de aanvrager zonder nadeel voor anderen alsnog de ontbrekende gegevens kan aanleveren. Dat oordeelde het College van Beroep voor het bedrijfsleven in een recente uitspraak.
Een ondernemer vraagt subsidie aan voor de aanschaf van een schijveneg en een ecoploeg. Bij de aanvraag moet een verklaring worden gevoegd waaruit blijkt dat geen sprake is van een onderneming in moeilijkheden. De ondernemer voegt per ongeluk het blanco formulier toe in plaats van de ingevulde en ondertekende versie die hij al had klaargezet op zijn computer.
Aanvraag afgewezen
Door een technische storing besluit de minister alle aanvragen die in de eerste dagen van de aanvraagperiode zijn ingediend mee te nemen in een loting om de volgorde van behandeling te bepalen. De aanvraag van de ondernemer eindigt ruim binnen het beschikbare subsidieplafond. Toch wijst de minister de subsidie af, omdat de verklaring niet was ingevuld en ondertekend. De ondernemer krijgt vóór de afwijzing geen gelegenheid om dit eenvoudige gebrek te herstellen. In bezwaar levert hij alsnog de juiste verklaring aan.
Zorgvuldigheidsbeginsel
Het College oordeelt dat de minister onzorgvuldig heeft gehandeld. De aanvraag was immers niet buiten behandeling gesteld, maar inhoudelijk beoordeeld en meegenomen in de loting. Onder die omstandigheden had de minister op basis van het zorgvuldigheidsbeginsel moeten onderzoeken of de ondernemer het gebrek alsnog kon herstellen.
Gelegenheid
Daarbij weegt mee dat het slechts ging om een eenvoudig aan te vullen formulier. De inhoud van de subsidieaanvraag veranderde daardoor niet en er was geen aanwijzing dat de ondernemer bewust een onvolledige aanvraag had ingediend om een voordeel te behalen ten opzichte van andere aanvragers. Volgens het College bracht het zorgvuldigheidsbeginsel daarom mee dat de ondernemer alsnog de gelegenheid had moeten krijgen de verklaring in te dienen.
Nieuwe beslissing op bezwaar
Het College vernietigt het besluit van de minister. Bij de nieuwe beslissing op bezwaar moet de alsnog overgelegde verklaring worden betrokken. Omdat bovendien vaststaat dat de ondernemer geen onderneming in moeilijkheden is en zijn aanvraag binnen het subsidieplafond viel, ligt subsidieverlening voor de hand.