Inhoudsopgave

Vergadering van aandeelhouders beslist over aandelenoverdracht, ondanks tegenstrijdig belang

Een aandeelhouder wil haar aandelen verkopen. Zij is tevens commissaris en heeft daarmee een tegenstrijdig belang. De rechtbank Den Haag stelt vast welk orgaan de aandelenoverdracht moet goedkeuren.

Een vennootschap verricht holdingactiviteiten voor een groothandel. De vennootschap heeft vier aandeelhouders: twee vrouwen en twee BV’s. Een van de vrouwen is tevens bestuurder van een van de BV’s én zij is de enige commissaris van de vennootschap.

Blokkeringsregeling

Op enig moment laat deze vrouw weten haar aandelen te willen verkopen aan een derde. In de statuten van de vennootschap staat een blokkeringsregeling: iedere overdracht van aandelen heeft de goedkeuring nodig van de raad van commissarissen. Maar welk orgaan is bevoegd om de overdracht van de aandelen goed te keuren nu de vrouw als commissaris een tegenstrijdig belang heeft?

Goedkeuring

De vennootschap legt deze kwestie voor aan de rechtbank Den Haag. De vrouw vindt dat de voorzitter van de algemene vergadering het agendapunt over de goedkeuring van haar voorgenomen aandelenoverdracht aan een derde onverwijld in stemming moet brengen. Zij meent dat de algemene vergadering bevoegd is te besluiten over de verzochte goedkeuring voor de verkoop.

Bevoegd

De vraag die de rechtbank moet beantwoorden luidt: welk orgaan is bevoegd tot het nemen van het besluit tot goedkeuring, nu de commissaris (de vrouw die haar aandelen wil verkopen) een tegenstrijdig belang heeft? Als commissaris moet zij het belang van de vennootschap in het oog houden, als aandeelhouder spelen persoonlijke (financiële) overwegingen. In het Burgerlijk Wetboek staat dat een commissaris niet deelneemt aan de beraadslaging en besluitvorming indien hij daarbij een direct of indirect persoonlijk belang heeft dat tegenstrijdig is met het belang van de vennootschap. Wanneer de raad van commissarissen hierdoor geen besluit kan nemen, wordt het besluit genomen door de algemene vergadering, tenzij de statuten anders bepalen.

Statuten

In de statuten van deze vennootschap is niets anders bepaald. Dat betekent, aldus de rechtbank, dat de algemene vergadering bevoegd is het besluit te nemen over de goedkeuring. Het bestuur vertegenwoordigt de vennootschap en de bestuurder moet daarom de vergadering bijeenroepen om over de aandelenoverdracht te belslissen.

Tegenstrijdig belang

De vennootschap vreest wel dat het besluit van de algemene vergadering nietig of vernietigbaar zal zijn omdat de vrouw als aandeelhouder én commissaris de meeste aandelen houdt. Daardoor kan zij, ook door haar tegenstrijdige belang, een beslissing bewerkstelligen die voor de vennootschap en andere aandeelhouders onwenselijk zal zijn. Maar op basis daarvan kan de rechtbank de vordering, dat de voorzitter het goedkeuringsbesluit in stemming moet brengen, niet afwijzen. De vermoedelijke uitkomst van de besluitvorming over de goedkeuring moet niet aan de besluitvorming als zodanig in de weg staan, oordeelt de rechtbank.

ECLI:NL:RBDHA:2026:21643

Bron:Rechtbank Den Haag | jurisprudentie | ECLI:NL:RBDHA:2026:21643 C/09/708611 | 28-07-2026
Facebook
LinkedIn
Print
X

Meer weten?

Neem contact met ons op!

Mail